Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka bažinná, Jungle cat, Felis chaus

Kočka bažinná : (Felis chaus) je dlouhonohá kočka s denní aktivitou, rozšířená na blízkém východě i v jihovýchodní Asii.

  • kočka rysová
  • rys bahenní
  • rys bažinný
  • rysec bažinný

….. Nenechte se zmást slovem kočka v názvu, protože se jedná o šelmu. Tak 85% lidí, kteří se k nám přijdou podívat na naše kočičky, vidí kočku bažinnou poprvé v životě. Jsou velice překvapení, jak je to nádherná velká kočka. Někteří z nich si přejí kotě a nejlépe ihned. Mnoho lidí totiž ani neví, že vůbec taková kočka existuje. Je to dlouhonohá kočka s denní aktivitou, rozšířená na blízkém východě i v jihovýchodní Asii. Žije v Egyptě, okolo Kaspického moře, v AfghánistánuIndiiNepáluBarmě, v Thajsku a jihovýchodní Číně. Vyhledávají rákosové porosty a travnaté plochy v blízkosti stojatých vod nebo pomalu tekoucích řek. Kočky bažinné, které žijí v sušších oblastech, se také zdržují v blízkosti vody.Je to štíhlejší dlouhonohá kočka. Loví podél močálů, říčních břehů, pobřeží moře i u příkopů a rybníků poblíž lidských obydlí savce až do velikosti nutrie, ptáky (včetně drůbeže), plazy a také ryby a obojživelníky, neboť je výkonným plavcem. Ve starověkém Egyptě byly kočky bažinné cvičeny k lovu vodního ptactvaSrst je jednobarevná, šedohnědá nebo žlutočervená. Špičky uší a ocasu jsou černé. Koťata se rodí lehce mourovatá, postupně ale kresbu ztrácejí. Velmi vzácné je i černé zbarvení.Kočka bažinná má v poměru k tělu nejdelší končetiny ze všech euroasijských koček.Samec a samice bývají pospolu. Je dlouhá 50-94 cm, ocas má dlouhý 23-31 cm a váží v dospělosti 9-16 kg.

Historie kočky bažinné je velmi rozsáhlá, datuje do doby starověkých Egypťanů. Tyto kočky byly Egypťany domestikovány kvůli jejich snadnému chovu a temperamentním schopnostem lovit. Mumifikované kočky bažinné byly objeveny v egyptských hrobech, což svědčí o tom, že byly velmi oblíbené. Tyto nádherné kočky byly často mumifikovány právě se svými majiteli, aby je doprovázeli v posmrtném životě. Někteří říkají, že sochy bohyně Bastet byly modelovány podle kočky bažinné a podobnost je právě vidět v jejím dlouhém štíhlém těle a velkých uších.

Kočka bažinná je chráněná (patří do skupiny málo dotčených) a k chovu těchto koček musí být vydáno povolení od Krajské veterinární správy. Všechny naše šelmy jsou evidovány v CITES ČR

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krásné

(Katka Mirus, 8. 8. 2016 15:39)

Nadherne kočičky , ještě jsem nemela možnost vidět je naživo

Re: Krásné

(Renata, 30. 8. 2016 5:19)

Děkujeme.. je úžasné pozorovat tento harmonický pár :-)